Nie tylko pod osłoną nocy nasze pociechy powinny smacznie spać. Równie ważne są drzemki, w które powinny zapadać dzieci w ciągu dnia. Podczas fazy płytkiego snu maluch wzmacnia system odpornościowy, regenerują się jego tkanki,  w organizmie wydziela się natomiast hormon wzrostu. Drzemka u dziecka to, nie da się ukryć – odpoczynek dla mamy. Sjesta dla dziecka w ciągu dnia ma wiele zalet, jednak jak przekonać do snu malucha?

Ilość snu zależna od wieku

U półrocznego niemowlaka pory spania mogą współgrać z porami jedzenia. Z pełnym brzuszkiem maluszkowi będzie spało się o wiele przyjemniej niż z pustym. Przed posiłkiem wybierz się z dzieckiem na spacer. Świeże powietrze, ciepły posiłek i ziołowa herbatka mają bardzo dobry wpływ na sen dziecka. Roczne dziecko na ogół śpi w dzień raz lub dwa razy: przed południem około godziny, a po południu – od jednej do trzech godzin. Dzieci 2,3,4-letnie śpią już o połowę mniej.

Lekcja zasypania

Warto spróbować układać niemowlę do snu, kiedy jeszcze nie śpi, nie usypiać go na rękach ani przy piersi. W zamian można wprowadzić inny rytuał: ułożyć niemowlę w łóżeczku, zasłonić zasłony, posiedzieć chwilę, zanucić kołysankę, pogłaskać po plecach lub rączce. Starszemu niemowlakowi można podsunąć smoczek lub przytulankę. Jeśli maluch popłakuje, zamiast od razu brać go na ręce, lepiej zajrzeć do łóżeczka i uspokoić, mówiąc do niego łagodnym głosem. Młodsze niemowlęta na ogół szybciej godzą się z nowym rytuałem i już drugiego czy trzeciego dnia zasypiają bez większych protestów.

Ta pierwsza lekcja, choć wydaje się trudna, jest więc ważna. Bo jest szansa, że dzięki niej maluch w przyszłości będzie miał mniejsze kłopoty z zasypianiem, a kiedy zbudzi się w nocy (co zdarza się dzieciom dość często), będzie w stanie z powrotem zapaść w sen, nie stawiając na nogi całego domu.

JAK CZĘSTO I JAK DŁUGO MALUCH POWINIEN SPAĆ W DZIEŃ?

  • 3 miesiące, 3-4 drzemki, od 20 minut do 3-4 godzin;
  • 6 miesięcy, 2 drzemki, każda od 1 do 3 godzin;
  • 1 rok, 1-2 drzemki, 1-3 godziny popołudniu i opcjonalnie 1 godzina rano;
  • 2-3 lata, 1 drzemka, 1-3 godziny po południu;
  • 4-5 lat, 0-1 drzemka, 1-2 godziny po południu, jeśli dziecko jest zmęczone.

Marlena Wilkowska

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany