Wahania nastroju to nie tylko wczesne objawy charakterystyczne dla początku ciąży. Te 9 miesięcy to czas, kiedy przez kobietę przelewa się cała gama uczuć, nastrojów, wrażeń i humorów. Skąd się biorą i co ma na nie wpływ? Sprawdź, na jakie emocje w ciąży powinnaś się przygotować.

Marlena Wilkowska: Początek ciąży. Na co się przygotować?     

Położna Joanna Pietrowska ze Szkoły Rodzenia „Super Mama”:  Początek ciąży to bardzo trudny okres w życiu kobiety. U większości z nich radość z potwierdzenia ciąży miesza się ze strachem o przyszłość. Występują zmiany nastroju, za które odpowiedzialne są zmiany hormonalne związane z ciążą. Przyszła mama w jednej chwili się śmieje a za moment zalewa się łzami. Dodatkowo niekorzystnie na nastrój ciężarnej wpływają dolegliwości związane z pierwszym trymestrem ciąży czyli mdłości i omdlenia.

M.W.: Jak radzić sobie z huśtawką emocji? Czy wahania w ciąży to stan normalny?

J.P.: Ważne jest zaakceptowanie swojego stanu i zrozumienie, że zmiany nastroju są naturalne. Bardzo pomaga zwykła rozmowa z bliskimi na temat swoich niepokojów i potrzeb. Należy wybrać zaufanego lekarza prowadzącego ciążę. Zapisać się do Szkoły Rodzenia, gdzie profesjonalna położna pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości przyszłej mamy.

M.W.: Ciążowe zmiany nastroju – jak to jest w kolejnych trymestrach?

W drugim trymestrze  mijają wahania nastroju oraz nieprzyjemne dolegliwości. Ciężarna czuje się lepiej. Zaczyna odczuwać pierwsze ruch dziecka, co pomaga nawiązać więź emocjonalną z dzieckiem.

W trzecim trymestrze przyszłej mamie jest już ciężko, czuje się mało atrakcyjna, jest zmęczona, ma trudności ze snem. Powraca huśtawka nastrojów.

W ostatnim miesiącu u większości kobiet występuje tzw. „syndrom wicia gniazda”. Mamę mimo dużego już brzuszka rozpiera energia i zaczyna szykować miejsce dla dziecka. Wszystko chce zrobić sama. Dodatkowo czeka na zbliżający się poród i niecierpliwość miesza się z niepokojem.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany