Jak i kiedy pozwalać dziecku, jak i kiedy odmawiać swojej pociesze? To pytania, na które większość rodziców nie zna dokładnej odpowiedzi. I nic w tym dziwnego. Interakcja pomiędzy rodzicem a dzieckiem – to nie niej polega wychowywanie. Dlatego warto poznać podstawowe zasady stawiania granic. A wszystko po to by świat dziecka był uporządkowany, a nasze nerwy stabilne.

  1. W pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie: Dlaczego nie chce postawić na to swojemu dziecku? Bądź szczera, będzie Ci zdecydowanie łatwiej wytłumaczyć dziecku problem.
  2. Wyobraź sobie, że to Ty jesteś dzieckiem. Czy chciałabyś, by na Ciebie krzyczano? Mówiono z wyrzutami? Może byłoby Ci przykro? Bądź spokojna i opanowana. Poinformuj dziecko o konsekwencjach, które czekają go po złamaniu zasad. I co ważne bądź konsekwentna.
  3. Wspólnie ustalcie zasady, które panują w domu. Nie pozwalaj na ich łamanie, niezależnie od nastroju dziecka czy swojego.
  4. Nie nadużywaj stwierdzenia „Nie wolno Ci”. Zastąp je słowami „Nie chce żebyś tak robiła/robił, ponieważ…”
  5. Co najważniejsze sama, wspólnie z mężem czy partnerem przestrzegaj zasad, które omówiłaś z pociechą. Dzieci biorą przykład ze swoich rodziców i opiekunów.

Pamiętaj, że stawianie granic naszym maluchom to proces dynamiczny, bowiem potrzeby i emocje dzieci zmieniają się wraz z ich wiekiem. Zarówno w stawianiu maluchom granic, jak i innym czynnościom wychowawczym świetnie sprawdza się powiedzenie „Im skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany