Wrzesień za pasem, a wraz z nim przychodzi czas nauki, popołudniowego siedzenia przy pracy domowej i czytania lektur. Ułatwmy zadanie naszym dzieciakom i przygotujmy miejsce, w którym te czynności będą wykonywali z ochotą i zapałem!

Miejscem do nauki nie musi być cały pokój, a nawet nie powinien być! Ważne, by dziecko miało wydzieloną odpowiednią strefę, w której będzie mogło swobodnie przysiąść do książek.

Niezbędne akcesoria

Przy zakupie biurka i krzesła do sklepu najlepiej wybrać się z dzieckiem. Przeważnie  krzesła wyglądają na bardzo wygodne, ale dopiero przy kilkuminutowym siedzeniu można tak naprawdę stwierdzić, czy jest w naszym typie. Tym bardziej, jeśli ma być przeznaczone dla dziecka, które będzie z niego korzystało  podczas nauki, gdzie wygoda i komfort powinny być zapewnione w 100%.

Biurko nie powinno być zbyt masywne, można postawić na sam blat mocowany do ściany, a po bokach umiejscowić półki z szufladkami. Miejsc do przechowywania nie powinno zabraknąć, pozwoli to bowiem uniknąć bałaganu na biurku i z drugiej strony, uporządkować wszystkie potrzebne dla uczniaka akcesoria. Zatem wszelkie otwarte półki, komody i szafeczki z szufladkami są jak najbardziej wskazane.

Krzesło powinno mieć wygodne, regulowane oparcie, podłokietniki i możliwość regulacji wysokości (będzie rosło razem z dzieckiem). Przy doborze właściwego modelu istotne jest by stopy leżały płasko na podłodze, a kolana znajdowały się pod kątem prostym.

Światło – nie mniej istotny czynnik, bez którego miejsce do nauki, czy pracy nie ma racji bytu. Zarówno to sztuczne, jak i naturalne powinno padać z lewej strony – dla dzieci praworęcznych oraz z prawej strony – dla leworęcznych. Na biurku powinna również znajdować się lampka, która będzie pomocna w miesiącach, kiedy słońce szybciej zachodzi za horyzont. Lampka ma “doświetlać” miejsca pracy, jednak oprócz tego punktu w pokoju powinno znaleźć się jeszcze jedno, bardziej rozproszone światło.

Właściwa lokalizacja

Biurko najlepiej zlokalizować prostopadle pod oknem. Wtedy naturalne światło bez żadnych przeszkód oświetla miejsce pracy. Jeśli nie mamy takich możliwości, biurko najlepiej ustawić centralnie pod oknem, wtedy jednak należy zainwestować w rolety lub  żaluzje, dzięki którym oczy nie będą się tak szybko męczyły.

Fotel przed biurkiem najlepiej ulokować w ten sposób by przed sobą mieć drzwi do pokoju. Siedzenie tyłem do wejścia jest niekomfortowe i rozprasza.

Przy urządzaniu kącika do nauki kierujmy się zdrowym rozsądkiem i ponad wszystko – komfortem dla naszego dziecka. Dzięki temu stworzymy miejsce, które nie będzie się kojarzyło tylko i wyłącznie z obowiązkiem!

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany