Gdy na świecie nagle pojawia się brat albo siostra życie jedynaka przewraca się do góry nogami. Czy można przygotować swoją pociechę na przyjście na świat rodzeństwa? Droga mamo, w pierwszej kolejności przygotuj… siebie. W końcu już nic nie będzie takie, jak jest teraz. Swoją uwagę, którą skupiałaś dotychczas na jednej istotce będziesz musiała podzielić na pół.

Rozmowa z bratnią duszą

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy sobie poradzisz z dwójką dzieci, czy dasz radę dzielić miłość na pół – porozmawiaj z przyjaciółką, która ma więcej niż jedno dziecko. Na pewno potrzebujesz teraz wsparcia. Prawda jest taka, że jeśli świetnie poradziłaś sobie z Twoim pierwszą pociechą, która Twoje życia zmieniła o 180 stopni, na pewno poradzisz sobie z drugim dzieckiem.

Jak poradzić sobie z zazdrością dziecka?

Słuchaj dziecko i akceptuj jego wszystkie emocje.  Wtedy być może dowiesz się czegoś ważnego, co przeżywa właśnie Twoja pociecha. Każde wyrażane słowem bądź też czynem uczucie naszego dziecka będzie mówiło o jego potrzebach. Nie zaprzeczaj, nie przekonywaj: „Wiesz, wcale nie kocham jego bardziej” albo „Mówię ci, że cię bardzo kocham, nie rozumiesz!”. Warto słuchać, co dziecko tak naprawdę chce nam powiedzieć. „Słyszę, że uważasz, że jego kocham bardziej?”, „Chyba złości cię, że tyle czasu poświęcam siostrze?”, „Jest ci przykro, że tak dużo ją karmię i noszę, gdy płacze?”.

Jeśli pozwolisz swobodnie wybrzmieć uczuciom dziecka, okaże się, że ono po prostu czegoś od nas potrzebuje, np. przytulić się albo po prostu być usłyszane, że jest mu źle, bo nie ma od nas tyle uwagi, ile miało, gdy było samo na świecie.

Sposób idealny?

Jest jeden bardzo ogólny schemat, który można zastosować w sytuacji zmiany, a taką jest przyjście na świat kolejnego dziecka. Jak każda taka zmiana, budzi uczucia zarówno trudne, jak i przyjemne. Jeśli będziemy mieć je na uwadze, będziemy blisko swoich potrzeb i potrzeb swoich dzieci. Pamiętaj jednak, że każda z nas jest inna i każde dziecko jest inne. Jedyne, co tak naprawdę możemy zrobić, to być uważnymi i otwartymi na nasze i naszych dzieci reakcje. Nie od dziś wiadomo, że  posiadanie rodzeństwa jest szczęściem, ale niesie też ze sobą trudy.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany