Jako rodzice borykamy się z wieloma dylematami. O ile do tej pory, nasz sen z powiek spędzały ostatnie sprawdziany naszych dzieci i oceny końcowe to już przyszedł czas na kolejne zmartwienie. Niebawem koniec roku szkolnego. Wielu z rodziców zadaje sobie pytanie, czy obóz, na który tak bardzo chce wybrać się jego pociecha to dobry pomysł. Czy dziecko sobie poradzi, czy nie będzie się nudzić no i wreszcie czy będzie pod dobrą opieką.

Co sprawia, że wyjazd jest pełni udany?

Niezwykle istotny jest dobór kadry. To wychowawcy, organizatorzy stwarzają klimat całego obozu, a przyjemne otoczenie, infrastruktura, ciekawa oferta tylko temu sprzyja. Dzieci są różne, jedne potrzebują przytulania inne muszą zrobić wszystko same w swoim tempie, jeszcze inne czasem potrzebuje samotności aby ochłonąć. Dobry wychowawca musi wiedzieć jak postępować z każdym dzieckiem, dlatego przed wysłaniem dziecka na wakacje upewnijmy się, że opiekunowie mają doświadczenie w pracy z dziećmi.

Czy moje dziecko sobie poradzi?

Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że przed wyjazdem porozmawiasz z nim o tym, co będzie się działo na obozie. Ustalcie swoje zasady. Wyjazd niesie ze sobą zmianę otoczenia, warunków, rytmu dnia, opiekunów. Dziecko wyjeżdża ze znanego, przyjaznego środowiska, ze znanego rytmu dnia. Opuszcza swoją strefę komfortu. Na obozie uczestnicy często stają przed problemami, którymi w domu zajmowali się rodzice, a które teraz muszą samodzielnie rozwiązać. Oczywiście kadra i personel techniczny ośrodka jak najbardziej obserwują dzieci i pomagają im, ale muszą o tę pomoc zostać poproszeni. Dodatkowo wiele rzeczy dzieci robią po raz pierwszy samodzielnie: ubranie poszewki na kołdrę, przygotowanie ubrania na następny dzień. Dzieci w czwórkę, piątkę niosą kajak do wody. Są to wyzwania, dzięki którym dzieci odnoszą sukcesy w rozwoju samodzielności.

M.W.

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany