Większą cześć doby noworodek poświęca na sen. Na jakość tego snu wpływa wiele czynników: miejsce spania, światło, pościel, poziom hałasu, a nawet powietrze w pokoju. Jak zadbać o to, by sen dziecka nie spędzał snu z powiek jego rodzicom?

Jednym z największych problemów stojących przed młodymi rodzicami jest sen niemowlaka, a właściwie to, że trwa on po dwie-trzy godziny, po czym dziecko znów jest aktywne. Dla dorosłych przyzwyczajonych do przesypiania całej nocy jest to nie lada problem. Warto zadbać o kilka spraw, aby ułatwić dziecku zaśnięcie.

Łóżeczko – najważniejsza kwestia

Ten na pozór prozaiczny mebel pełni niezwykle istotną rolę w życiu naszej pociechy. Nie zapominajmy, że po urodzeniu niemowlę spędza w nim większość czasu (ok. 300 dni) i w nim też zdobywa pierwsze umiejętności. W dobie tak szerokiego wyboru zakup łóżka może się stać nie lada wyzwaniem.

Łóżeczko musi być przede wszystkim bezpieczne i praktyczne. Materac nie może być ani za miękki, ani za twardy – najlepszy jest średnio twardy, dopasowujący się do kręgosłupa dziecka.

Atmosfera też jest ważna

Miejsce do spania powinno być ciche i spokojne, bez głośnych hałasów za oknem. Dla dobrego snu niemowlaka ważna jest odpowiednia temperatura – powinna wynosić ok. 20-22°C. Pokój powinien być wywietrzony, w pomieszczeniu nie powinno być przeciągów. Na spokojny sen dziecka wpływa również ubranie. Nie dajmy się zwieść naszym przyzwyczajeniom i unikajmy ubierania pociechy na tzw. „cebulę”.

By umilić dziecku zasypianie, zadbajmy o wyposażenie pokoju. Idealnie sprawdzi się miękki dywan, który zarówno wytłumi pomieszczenie, jak i posłuży jako przestrzeń do zabawy. Wraz ze zbliżaniem się pory snu należy uprzątnąć i wyciemnić przestrzeń, w której dziecko zasypia. Zapalenie małej lampki da maluchowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Nocny strażnik

„Metod roztaczania opieki nad dzieckiem jest wiele. Aby uspokoić maluszka mamy często uruchamiają suszarki, których dźwięk koił zmysły i pozwalają spokojnie zasnąć. Środowisko naukowe potwierdza, że niektóre urządzenia potrafią emitować dźwięk – tzw. „biały szum” – o częstotliwości zbliżonej do dźwięku szumu przepływu krwi pępowinowej, do którego dziecko przywykło w łonie matki. Ma on kojący wpływ na dziecko i pozwala mu spokojnie zasnąć” – wyjaśnia Maciej Wawrzyniak, z firmy Zabawkomat, produkującej wielofunkcyjny gadżet iHippo, który m.in. emituje biały szum.

Młode mamy często zmagają się również ze strachem przed tym, że ich maluch przestanie oddychać podczas snu. Tu z pomocą przychodzą innowacyjne gadżety – elektroniczne nianie, lokalizatory i urządzenia emitujące biały szum zawojowały świat rodziców. Szczęśliwie współczesne technologie pozwoliły na stworzenie urządzenia, które zawiera w sobie te wszystkie funkcje. Jest nim pluszowy hipopotam iHippo, stworzony przez polską firmę Zabawkomat. To niania elektroniczna, odtwarzacz białego szumu, lokalizator, komunikator i audioplayer zamknięty w smartfonie. Dzięki niemu opieka nad dzieckiem wkracza w zupełnie nowy wymiar.

Nawyki w ciągu dnia

Rytm dnia dziecka powinien być uporządkowany i kończyć się regenerującym snem. Niezwykle istotne jest rozróżnienie popołudniowej drzemki od snu w ciągu nocy. Gdy dziecko odpoczywa za dnia, nie próbujmy aranżować warunków panujących wieczorem. Musimy rozdzielić rytuały dzienne od tych nocnych. By to osiągnąć nie zasłaniajmy okna i pozwólmy dziecku słyszeć odgłosy domu. Zabawa i inne aktywności sprawią, że dziecko spożytkuje swoją energię w odpowiedni sposób.

Gdy zauważymy oznaki zmęczenia, niezwłocznie powinniśmy rozpocząć etap wyciszenia. Tu istotne będzie ograniczenie bodźców przyjmowanych przez dziecko z najbliższego otoczenia. Następnym ważnym krokiem jest kąpiel, która powinna się odbyć w momencie, gdy maluch nie jest bardzo zmęczony, ani głodny.

O iHippo:

iHippo to pluszowy hipopotam z bogatym wnętrzem – smartfonem i aplikacją, która oferuje niezbędne dla młodych rodziców funkcje. W ramach jednego urządzenia można korzystać z m.in. niani elektronicznej, funkcji „białego szumu”, lokalizatora, komunikatora czy audioplayera. To pierwszy na rynku tak wszechstronny gadżet elektroniczny przeznaczony dla dzieci i rodziców, który powstał w Polsce. Więcej informacji o urządzeniu na stronie ihippo.eu

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany