Każda z nas chciałaby mieć świetny kontakt z własnym dzieckiem. Jak rozmawiać z dziećmi? Na co zwracać uwagę? Rozmowa z dzieckiem to niełatwa sztuka. W jednym momencie może ono nas słuchać, a za chwilę jego uwaga koncentruje się na czymś innym. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Jest kilka powodów. Może mówisz za dużo, nie poświęcasz stuprocentowej uwagi albo nie robisz tego, co mówisz. Są jednak także sposoby, jak sprawić, by dziecko nas słuchało i rozumiało. O to jak opanować sztukę rozmowy z własną pociechą zapytaliśmy Panią Paulinę Chrapińską-Krupiel z Poradni Psychologicznej „CO Tam?” z Warszawy.

Marlena Wilkowska: Na co zwracać uwagę, żebyśmy lepiej rozumieli swoje dzieci. Chodzi o komunikację z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym?

Paulina Chrapińska-Krupiel: Jeśli chcemy dobrze rozumieć dziecko, to przede wszystkim bądźmy nim zainteresowani. Warto jest przykucnąć, nawiązać kontakt wzrokowy, odpowiedzieć na pytanie lub powtórzyć wypowiedź dziecka, podzielić się tym co myślimy i zapytać co sądzi nasz mały rozmówca. Pamiętajmy, aby w rozmowie używać języka dziecka i zwrotów dostosowanych do jego możliwości rozwojowych.

M.W.: Jak rozmawiać z dziećmi o uczuciach?

P.C-K.: Dzieci uczą się poruszania w skomplikowanym świecie emocji, dlatego ważne jest, aby umiały nazwać i zidentyfikować uczucia u innych i u siebie. Pomocne mogą być rozmowy o przeżyciach bajkowych bohaterów oraz książeczki edukacyjne. Mówmy dzieciom o uczuciach w jasny sposób, używając prostych sformułowań, nazywając konkretne emocje.

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany