Zatrucie ciążowe, inaczej gestoza, to niebezpieczny stan, który może zagrażać życiu matki i dziecka. Na rozwój zatrucia ciążowego są narażone m.in. kobiety, które rodzą po raz pierwszy, są w ciąży mnogiej albo zmagają się z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Co to jest zatrucie ciążowe? Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak przebiega leczenie gestozy?

Marlena Wilkowska: Czym jest zatrucie ciążowe? Jakie są jego przyczyny?

Marzena Dreczka (położna) ze Szkoły Rodzenia Super Mama: Zatrucie ciążowe czyli inaczej gestoza, to bardzo poważna dolegliwość, która występuje u kobiet ciężarnych. Uważa się, że odpowiadają za nią, przede wszystkim zły stan odżywiania w czasie ciąży i predyspozycje genetyczne.

M.W.: Czym objawia się zatrucie ciążowe i kiedy najszybciej się ujawnia? W którym miesiącu ciąży?

M.D.: Głównymi objawami zatrucia ciążowego są obrzęki ciała, które nie ustępują po nocnym wypoczynku; białkomocz- podczas badania ilość białka w moczu powyżej 0,3g/l; nadciśnienie tętnicze powyżej 140/90mmHg; problemy z widzeniem, którym towarzyszą bardzo silne bóle głowy. Schorzenie to może pojawić się jako wczesne- w pierwszym trymestrze ciąży, objawiające się się nudnościami i wymiotami (w większości przypadków przechodzi samo) lub późne- pojawiające się w trzecim trymestrze ciąży i charakteryzujące się obrzękami twarzy i kończyn, zwiększonym wydalaniem białka, nadciśnieniem tętniczym i problemami z widzeniem. Ciężka postać późnej gestozy to stan przedrzucawkowy oraz rzucawka ciążowa.

M.W.: Czy istnieje konkretna grupa kobiet, która jest narażona na zatrucie ciążowe?

M.D.: Zatrucie ciążowe najczęściej dotyczy pierwszej ciąży (szczególnie u kobiet powyżej 35 roku życia), u kobiet w ciąży bliźniaczej, u kobiet z chorobami nerek, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne i zaburzenia hormonalne.

M.W.: Co, jeśli kobieta nie czuje objawów i lekarz w porę nie zareaguje? Czym może skończyć się niezdiagnozowane zatrucie ciążowe?

M.D.: Gestoza wymaga ścisłego nadzoru lekarza, a czasem hospitalizacji, ze względu na ryzyko przedwczesnego odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, niewydolności nerek i krążenia u ciężarnej. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mamy i jej dziecka.

M.W.: Kobieta, która w pierwszej ciąży przeszła przez gestozę jest narażona na to, że kolejne ciąże będą również zagrożone?

M.D.: Jeśli w pierwszej ciąży miała problemy z gestozą, to istnieje spore prawdopodobieństwo jej pojawiania się w ciąży kolejnej. Aby zmniejszyć możliwość pojawienia się ponownie gestozy, należy od samego początku kolejnej ciąży wdrożyć profillaktykę:

  • codzienne mierzenie ciśnienia tętniczego
  • regularne badania moczu pod kątem zawartości białka
  • dieta z wykluczeniem soli
  • przyjmowanie leków acytelosalicylowych (np. Acard)

 

logo (1)

 

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany