Rozmowa z Izabelą Sakutovą, międzynarodowym ekspertem brafittingu, zapalonym szkoleniowcem, marketingowcem, businesswoman, właścicielką marek Panache Lingerie i Soak Wash na Polskę, brafittingową stylistką gwiazd.

Sylwia Cegieła: Dlaczego zawód brafitterki jest taki ważny?

Izabela Sakutova: Dobranie idealnego biustonosza nie jest łatwe. Statystyki wskazują, że co najmniej 80 % kobiet nie potrafi tego zrobić. Bazując jednak na moim kilkunastoletnim doświadczeniu, śmiem twierdzić, że ten procent jest o wiele wyższy. Konsekwencjami noszenia niewłaściwie dopasowanego biustonosza są liczne problemy zdrowotne, nie wspominając nawet o problemach natury psychologicznej. Dlatego niezmiernie ważna jest praca profesjonalnej brafitterki, takiej, która sprawdzi, czy nosimy właściwy rozmiar stanika, która wyjaśni, na co zwracać uwagę przy wyborze prawidłowego rozmiaru, która nauczy nas odpowiedniego zakładania biustonosza, która dopasuje go nie tylko pod względem rozmiaru, ale i budowy i rozłożenia naszych piersi na klatce piersiowej, takiej, która pomoże nam zbudować naszą bieliźnianą garderobę, abyśmy miały odpowiedni biustonosz na każdą okazję i która opowie, jak dbać o bieliznę, by przedłużyć jej „żywotność”.

Odpowiednie podejście do klientki i profesjonalna porada brafittingowa to kluczowe cechy dobrej brafitterki. Niestety, zdarzają się też firmy i osoby, promujące się poprzez używanie chwytliwej nazwy brafitterka, które nie posiadają ani wiedzy, ani narzędzi w postaci szerokiej dostępności rozmiarów do właściwego doboru biustonosza. Rezultatem takiego działania jest dość często błędne określenie rozmiaru klientki, a w efekcie kojarzenie przez kobiety usługi brafittingowej z niewygodą i uciskaniem zamiast z komfortem, odpowiednim ukształtowaniem i podtrzymaniem piersi.

Zatem, zanim zgodzimy się na dopasowanie nam bielizny, upewnijmy się, że sklep dysponuje szeroką gamą rozmiarową i świadczy bezpłatną, indywidualną usługę dobrania rozmiaru, abyśmy nie były zmuszane do podejmowania kompromisów pomiędzy odpowiednim dopasowaniem, a ograniczoną dostępnością oferty rozmiarowej sklepu. Aby znaleźć adresy certyfikowanych sklepów bieliźnianych polecam wejść na www.panache.pl do zakładki Sklepy. Salony tam wymienione przeszły liczne szkolenia brafittingowe i są na bieżąco z bieliźnianymi nowinkami.

S.C.: Czym powinna się kierować kobieta, wybierając biustonosz?

I.S.: Najczęstszym problemem, z którym spotykają się brafitterki przy udzielaniu konsultacji brafittingowej to zbyt luźny obwód biustonosza i zbyt małe miseczki. Pod spodem przygotowałam kilka pytań, dzięki którym każda kobieta będzie w stanie sama ocenić, czy nosi dobrze dobrany rozmiar biustonosza. Jeśli chociażby jedna z odpowiedzi będzie twierdząca jest to sygnał niewłaściwego dopasowania i potrzeby konsultacji z brafitterką.

 • czy ramiączka wbijają się w ramiona zostawiając zaczerwienienia?
 • czy ramiączka notorycznie zsuwają się z ramion w ciągu dnia?
 • czy fiszbiny wbijają się w piersi pod pachą lub kończą się na plecach?
 • czy fiszbiny odstają od klatki piersiowej w centralnej części stanika?
 • czy miseczki unoszą się wraz z uniesieniem rąk?
 • czy biust „wylewa się” ponad górną krawędź miseczki lub/i pod pachą?
 • czy biust nie wypełnia w pełni miseczek?
 • czy obwód jest niewygodnie ciasny? Czy haftki są zbyt mocno naciągnięte i czy się odkształcają?
 • czy obwód jest na tyle luźny, że „podjeżdża” do góry w kierunku szyi?

S.C.: Wspomniałaś, że źle dobrany biustonosz może wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Dlaczego?

I.S.: Źle dopasowany biustonosz może być przyczyną licznych dolegliwości zdrowotnych, takich jak bóle odcinka szyjnego, ramion, kręgosłupa. Może powodować również rany lub odparzenia skórne. Noszenie biustonosza o zbyt małych miseczkach może doprowadzić do schorzeń w tkance piersiowej, doprowadzających do powstawania guzków lub włókniaków. Poza tym, niewłaściwie dopasowany stanik nie zapewnia piersiom odpowiedniego poziomu stabilności, co może doprowadzić do ich obwiśnięcia. Wpływa również na naszą postawę, która dość często, w wyniku noszenia złego rozmiaru, jest przygarbiona.Oprócz konsekwencji związanych ze zdrowiem fizycznym, noszenie nieodpowiednio dopasowanego stanika wpływa również na zdrowie psychiczne, obniżając naszą samoocenę i poczucie wartości siebie. Jeśli źle wyglądamy, źle się ze sobą czujemy. Niedopasowany biustonosz zaburza proporcje sylwetki. Wylewający się z miseczek biust deformuje bluzkę czy sukienkę, natomiast opadające na brzuch piersi dodają nam kilku dodatkowych kilogramów. Poprawnie dopasowany biustonosz potrafi zdziałać cuda, potrafi doskonale podnieść i ukształtować biust, odsłaniając naszą talię, i tym samym optycznie nas wyszczuplić.

S.C.: Wytłumacz zatem kobietom, jak powinny poprawnie zakładać stanik?

I.S.: Radzę nie lekceważyć tego etapu – sposób ułożenia stanika jest kluczowym dla oceny poprawności jego rozmiaru:

 • przy wkładaniu stanika, zanim zapniemy go z tyłu, pochylmy się do przodu i zapnijmy go w skłonie. W ten sposób wykorzystamy siłę grawitacji, by jak najlepiej umieścić piersi w miseczkach. Pamiętajmy, by nowo przymierzony stanik zapinać na najluźniejszą haftkę – pozostałe stanowią „zapas” na czas, gdy biustonosz się rozciągnie.
 • upewnijmy się, że fiszbiny znajdują się dokładnie pod piersiami, nie nachodzą na nie w żadnym miejscu. Po zapięciu stanika ułóżmy piersi w miseczkach, wygarniając je ruchami masującymi spod pach.
 • wyregulujmy długość ramiączek tak, by nie zsuwały się z ramion, ale i nie wpijały boleśnie w skórę. Pamiętajmy, że to nie na nich, a na obwodzie pasa biustonosza, powinien trzymać się ciężar piersi.
 • na koniec ruchem gładzącym ułóżmy i wyrównajmy ewentualne nierówności piersi pod górną krawędzią miseczki.

Po założeniu i zapięciu stanika wykonajmy kilka gwałtownych skłonów, podskoków i skrętów ciała. Jeśli w trakcie tych ruchów tylny pas obwodu biustonosza przesunął się w górę bądź piersi zaczęły wymykać się z miseczek – stanik z pewnością nie jest właściwie dobrany.

S.C.: Ile biustonoszy powinnyśmy mieć w swojej garderobie?

I.S.: Wiele kobiet ma w swojej szafie tylko jeden czy dwa biustonosze, w których chodzi na okrągło bez wglądu na okazję czy rodzaj stroju. Tymczasem nasza stanikowa szuflada powinna spełniać wymogi każdej sytuacji, dlatego powinnyśmy mieć w niej przynajmniej trzy rodzaje staników:

 • biustonosz na każdy dzień, który zapewni piersiom odpowiednie podtrzymanie. Najlepiej sięgajmy po gładki, w neutralnym kolorze, który dobrze będzie wyglądał przy dopasowanych ubraniach i jasnych bluzkach.
 • biustonosza do zadań specjalnych, czyli taki, który sprawdzi się przy głębokich dekoltach (niżej zabudowany krój plunge) i sukienkach czy bluzkach bez ramiączek (tzw. strapless).
 • zestawu bielizny na wyjątkowe okazje – każda kobieta powinna mieć w swojej szafie przynajmniej jeden komplet uwodzicielskiej bielizny w mocnych, nasyconych barwach (np. czerwieni, fuksji, fiolecie lub choćby seksownej czerni). Przepych koronek, kunsztownych haftów, szlachetnych materiałów (np. satyny) oraz zdobień w postaci kryształów jest jak najbardziej na miejscu. Kroje biustonoszy mogą być również bardziej odważne.

Wspomniałam o trzech typach biustonoszy, co nie oznacza, że powinnyśmy ograniczyć się jedynie do trzech sztuk staników. Taki codzienny nosimy przecież praktycznie na okrągło, więc potrzebujemy więcej niż jednego, a według mnie, każda kobieta powinna posiadać co najmniej trzy „codzienniaki”.

S.C.: Dlaczego?

I.S.: Już tłumaczę. Jeden nosimy, drugi pierzemy, a trzeci musi odpoczywać! Dokładnie tak, musi odpoczywać. Biustonosz nosimy średnio około 12 godzin dziennie. Temperatura naszego ciała wynosi około 37 stopni Celsjusza, co oznacza, że delikatne włókna elastanowe, użyte w staniku, narażone są przez cały czas użytkowania na kontakt z wysoką temperaturą ciała, a największym ich wrogiem jest ciepło, które powoduje jej twardnienie i w konsekwencji pękanie, niszcząc stabilność i dopasowanie biustonosza. Dlatego dajmy biustonoszowi co najmniej jedną dobę na odpoczynek, ściągnięcie nadciągniętych włókien i powrócenie do oryginalnego kształtu.

S.C.: Serdecznie dziękuję w imieniu wszystkich kobiet za te cenne porady i wskazówki.

Po więcej porad Izabeli zapraszamy na www.facebook.com/izabelasakutova/. Pełna oferta produktów Panache Lingerie, dostępnych do miseczki K, wraz z adresami profesjonalnych sklepów brafittingowych znajduje się na www.panache.pl.

Rozmawiała: Sylwia Cegieła

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany