Sezon wakacyjnych wyjazdów już właściwie się zaczął. Wielu z nas podróżuje po kraju ze względu na dość skomplikowaną sytuację polityczną, ale są jednak tacy, którzy pewną pogodę i zagraniczne wyjazdy są ważniejsze od groźby ataków terrorystycznych. Jeśli już się decydujesz na taką eskapadę, warto dowiedzieć się czegoś o mieszkańcach kraju, do którego zamierzasz wyruszyć. Łatwo przecież popełnić faux pas i niechcący obrazić miejscowych, gdyż to, co dla nas jest normalne, dla nich może okazać się olbrzymim nietaktem.

Jesz spaghetti we Włoszech? Nie używaj łyżki!

Polacy, aby skonsumować swój ulubiony makaron, nawijają go na widelec, wspomagając się przy tym łyżką. Chcą zwyczajnie uniknąć plam czy resztek jedzenie na ubraniach i brodzie. Nigdy nie rób tego we włoskiej restauracji, gdyż narazisz się ze strony włoskiego kelnera na pełny zdziwienia wzrok. Zamiast dodatkowych sztućców, poproś natomiast o lnianą lub płócienną serwetę, a potem okryj się nią. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego zmieszania.

W Portugalii lubią prezenty

Gdy idziesz z wizytą do swoich portugalskich znajomych koniecznie zabierz ze sobą jakiś drobiazg. Jeśli tego nie zrobisz, popełnicie ogromny nietakt. Pamiętaj też, aby nigdy nie spóźniać się na spotkanie, gdyż zazwyczaj to „lokalsi” nie przywiązują wagi do czasu. U nich dotarcie na wizytę z tzw. „poślizgiem” jest w dobrym tonie. Wiadomo, co kraj to obyczaj.

Żółty bukiet nie dla Rosjanki

Uważaj na kolor kwiatów, gdy chcesz obdarować nimi którąś z pięknych Rosjanek. Jeśli wręczysz jej żółty, bardzo ją urazisz. Zacznie podejrzewać, że postrzegasz ją jako osobę niewierną. Mieszkańcy tego kraju bardzo zwracają uwagę na mowę roślin. Nie wolno też – podobnie zresztą jak w Polsce – przynosić bukietów z parzystą liczbą kwiatów – chyba że są to 40. Urodziny znajomego lub kogoś z rodziny. Takie rzeczy uchodzą tylko w czasie pogrzebów. To samo dotyczy roślin doniczkowych. Lepiej zawsze przynieść cięte, gdyż te pierwsze przynosi się tylko na parapetówkę. Koniecznie musisz o tym pamiętać.

Jeśli chcesz jeszcze więcej dowiedzieć się o innych zwyczajach i gestach panujących wśród Europejczyków. Zapraszam na drugą część felietonu już niebawem. Bądź czujna.

Sylwia Cegieła

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany