Spędzają nam sen z powiek, od momentu kiedy na dworzu zaczyna robić się ciepło. Przeszkadzają nam na tarasie, w ogrodzie, w domach i mieszkaniach. Jak skutecznie zwalczać komary?

Istnieje wiele różnych mniej lub bardziej skutecznych metod. Jednak by nie być dla komara łatwym celem, starajmy się przebywać z dala od wody, wybierajmy ubrania w jasnych odcieniach i chrońmy się specjalnymi środkami.

Ona temu winna 😉

Pewnie nie każdy wie, że głównym winowajcą, a raczej winowajczynią jest samica komara, która do złożenia jaj potrzebuje sporej ilości białka, a wysysa je.. wraz z naszą krwią.
A teraz ciekawostka: samce komarów żywią się wyłącznie nektarem!

Samo ukąszenie komarzycy jest bolesne, ponieważ zostawia w miejscu ukłucia kroplę swojej śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Niestety wielu ludzi, którzy są uczuleni na ukłucia komarów, jest narażonych na nieprzyjemne reakcje: od dużych obrzęków, po wstrząs anafilaktyczny, którego nie wolno lekceważyć! Kiedy wiesz, że ukłucie komara wywoła u ciebie reakcję alergiczną, natychmiast zażyj wapno, które powinno przynieść ulgę.

Dlaczego lgną właśnie do nas?

Komary potrafią wyczuć nasz zapach już z odległości kilkudziesięciu metrów! Przyciąga je przede wszystkim naturalna woń naszego ciała – kwas mlekowy i amoniak, który znajduje się w pocie, ale również wydychany przez nas dwutlenek węgla. Każdy z nas posiada inny zapach – niektóre są bardziej, a niektóre mniej atrakcyjne dla tych owadów – stąd niektórzy nie mogą się wprost się od nich opędzić. Ponadto, komary posiadają zmysł termodetekcji, która prowadzi je najczęściej do małych dzieci, mężczyzn oraz kobiet w trakcie owulacji.

Domowe czy sklepowe?

Właśnie, jakich metod powinniśmy używać? Nie każdy przepada za sklepowymi środkami, które dodatkowo nie są przeznaczone dla małych dzieci. Przede wszystkim w domu powinniśmy zamontować moskitiery, a na parapecie postawić doniczkę z bazylią – jej zapach skutecznie odstraszy szkodniki. Kiedy wieczorem zapalisz świece, wlej do nich kilka kropel olejku eterycznego: cynamonowego, bergamotkowego, miętowego lub eukaliptusowego.

W ogrodzie posadź pnącą “komarzycę”, roślinę która pomoże odgonić niechciane komary. Podobnie zadziała również znana kocimiętka.

Podobno spożywanie witaminy B1, która zawiera w swoim składzie tiaminę, również jest skuteczną metodą, ponieważ wydalana z naszego organizmu wydziela nieprzyjemny dla komarów zapach.. jak myślicie, warto spróbować? 😉

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany