Co tak bardzo przyciąga w stylu prowansalskim? Zdecydowanie jej sielskość i delikatność, ale i niepowtarzalny, romantyczny styl, który mieni się kolorowymi barwami.

Klimat Prowansji to klimat przytulny, ciepły i rustykalny. Aby uzyskać taką kombinację, musimy użyć dosłownie kilku trików. Marzy ci się dom niczym z Lazurowego Wybrzeża? Proszę bardzo!

Lawenda, przecierki i stiuki

Biel to podstawowy kolor w stylu prowansalskim. Występuje on nie tylko na ścianach, ale i w dodatkach. By przełamać tę stonowaną kolorystykę, można skorzystać również z innych odcieni jak np.: lawenda, błękit, oliwkowa zieleń czy słoneczna żółć. Trzeba jednak robić to rozważnie, ponieważ wnętrze szybko może wydać się przesycone i straci swój łagodny charakter. Ściany mogą pięknie ozdobić gipsowe stiuki lub farby dekoracyjne, które imitują efekt marmuru.

Meble w stylu prowansalskim są drewniane i celowo “postarzane”. Takie przecierki dekoracyjne można wykonać samemu, wystarczy zaopatrzyć się w papier ścierny i odpowiednie farby, a rustykalny mebel, jedyny w swoim rodzaju, wyląduje w naszym domu!

Nie bój się połączeń

Dużo wrzosów, kwitnącej lawendy, ozdobnych ornamentów, cynowych donic, świeczników i luster – to dzięki takim dodatkom wprowadzimy czarujący nastrój słonecznej Prowansji.

Twój dom jest w stylu skandynawskim? Nic nie stoi na przeszkodzie, by kuchnia nosiła znamiona stylu prowansalskiego! Zamiast minimalistycznych dodatków, wprowadź do niej trochę sielskości. Na ścianach powieś obrazy z polami lawendy, a nowoczesne meble kuchenne zastąp drewnianymi kredensami i szafkami z kunsztownymi żłobieniami. Postaw na ciekawą zastawę stołową z kwiatowym motywem, a zamiast ceramicznych doniczek, ustaw małe, drewniane skrzyneczki, w których można przechowywać np. ulubione zioła.

 

Klaudia Pierzchała

 

 

 

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany