Niedoceniane, a jakże przydatne pomieszczenie. Dobrze zagospodarowana garderoba pomieści naprawdę sporo rzeczy, które zazwyczaj trzymamy w szafach i komodach. Sprawdźcie jak za pomocą kilku prostych trików sprawić, by nawet mała garderoba była w pełni funkcjonalna.

Wydzielona z części sypialni? A może usytuowana na poddaszu pod skosami? Ważne, by garderoba spełniała potrzeby wszystkich jej użytkowników.

Organizacja = porządek

W garderobie przede wszystkim powinno znaleźć się sporo miejsca na drążki, na których będziemy wieszać sukienki, marynarki, płaszcze, koszule itp. Wysokości na jakich należy je umieszczać, powinny sięgać od ok. 180 cm dla płaszczy i sukienek  oraz od ok. 110 cm dla koszul. Najwygodniejsze są drążki wysuwane, dzięki którym mamy natychmiastowy pogląd na całą zamieszczoną tam garderobę. Dobrze sprawdza się segregacja według kolorów, która ułatwia znalezienie odpowiedniej rzeczy.

W garderobie nie powinno zabraknąć standardowych, otwartych półek, które powinny być w miarę płytkie – wystarczy by pomieściły jeden słupek ubrań. Półki mogą również stanowić naszą prywatną “galerię” ulubionych rzeczy np. nowej torebki czy stylowych szpilek od znanego projektanta 😉 Do przechowywania bielizny, biżuterii i pasków najlepiej sprawdzą się szuflady lub wysuwane kosze z dobranymi do nich organizerami, które wydzielą miejsce dla każdej rzeczy.

Bardzo ważna jest segregacja: na wieszakach z sukienkami staraj się nie wieszać płaszczy i na odwrót – unikniesz w ten sposób bałaganu.

Jeśli posiadasz większą garderobę, zorganizuj miejsce do siedzenia, a na wolnej przestrzeni postaw duże lustro. Wieszaki w jednolitym kolorze wprowadzą we wnętrzu ład. Najlepiej by były z grubszego materiału – drewna bądź plastiku. Dobieraj je zgodnie z rozmiarem i przeznaczeniem danego ubrania.

Zadbaj o prawidłowe oświetlenie i wentylację

Najwygodniejsza garderoba to ta, która jest urządzona na kwadratowej powierzchni. W takiej konfiguracji półki i inne schowki, możemy umieścić aż na trzech ścianach (kształt litery U). Podłużny kształt garderoby może pozwolić na ustawienie na dwóch ścianach (kształt litery L). Zadbaj również o prawidłowe oświetlenie całego wnętrza, a w zamkniętych półkach umieść dodatkowe oświetlenie LED, które będzie włączało się automatycznie przy otwarciu półki.

Jeśli garderoba jest zamkniętym, oddzielnym pomieszczeniem, nie zapominajmy o właściwej wentylacji. Temperatura powinna być tu mniej więcej taka sama jak w sypialni.

Jeśli mamy takie możliwości – nie rezygnujmy z posiadania garderoby. Takie pomieszczenie niewątpliwe “uwolni” nasze sypialnie i pokoje dzienne od nadmiaru szaf, a nam ułatwi dobór codziennych stylizacji.

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany