Obrazy, plakaty, działa sztuki. Nie ważne jak nazywane, są idealnym dodatkiem do każdego wnętrza. Czy istnieją jakieś zasady jak powinniśmy je dobierać i na co zwracać uwagę?

To, jakie obrazy lubimy – minimalistyczne, abstrakcyjne, geometryczne – zależy wyłącznie od naszego wyczucia i ulubionej estetyki. Jeśli macie jednak problem z doborem odpowiedniego dzieła do waszych wnętrz, tu znajdziecie odpowiedź jak się z tym uporać.

Jeden czy kilka na raz?

To zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Czasem jeden obraz “robi lepszą robotę” niż kilka małych. Jeśli skłaniamy się do kupna pokaźnej repliki w bogatych, złotych ramach, wystarczy dla niej jedynie jednolite, minimalistyczne tło. Dzięki temu obraz będzie na pierwszym planie i znajdzie się w centrum uwagi naszego salonu, czy sypialni. Da to bardzo elegancki i wyrafinowany efekt. Dzieło sztuki od znanego artysty pięknie wygląda w każdym wnętrzu – w minimalistycznym da ciekawy efekt fuzji stylów, a w klasycznym zwróci uwagę jako piękny detal.

Inaczej sprawa się ma z minimalistycznymi obrazami z geometrycznymi, ostatnio bardzo modnymi, wzorami. Taki obraz zazwyczaj umieszczany jest w bardzo prostej ramie w jednolitym kolorze lub kolorze surowego drewna. Minimalizm wszedł do naszych mieszkań i robi w nich prawdziwe rewolucje, dlatego jeśli ktoś za nim nie przepada, warto chociażby zapoznać się z obrazami w takim stylu.

Geometria to jeden z ostatnich trendów, jednak minimalizm na ścianach może być przedstawiony w różnoraki sposób np. prezentując jedynie zarys jakiegoś przedmiotu albo osoby lub też w postaci plakatu z motywującym cytatem. Tutaj można zaszaleć: kilka obrazów powieszonych obok siebie da spektakularny efekt. Jeśli dodatkowo ramy będą w podobnym odcieniu (np. kilka odcieni błękitu, mogą być również w jednakowym kolorze) i w różnych wielkościach, takie zestawienie z pewnością będzie piękną ozdobą salonu w stylu minimal, skandynawskim, industrialnym, a nawet retro (wtedy ramy mogą być np. w kolorze złota, a obrazki wykonane w sepii).

Obraz w niekonwencjonalnym miejscu

Nie zawsze ulubiony obraz musi wisieć w salonie czy sypialni nad łóżkiem. Jeśli chcemy, by plakat z grafiką zawisł np. w kuchni, to wybierzmy ścianę oddaloną od kuchenki i innych urządzeń elektrycznych. Motywów do tego pomieszczenia może być naprawdę bardzo dużo: od owoców, po ciekawie uchwycone potrawy, czy cytaty związane z kulinariami. Zastanawiasz się nad umieszczeniem dzieła sztuki w łazience? Nie ma z tym problemu! Obraz musi być jedynie przykryty specjalną powłoką plexi, dzięki której będzie odporny na wilgoć i ewentualne krople wody. Istnieją firmy, które wykonują grafiki umieszczając je pod specjalnym szkłem odpornym na wodę. Takie szkło można dodatkowo podświetlić technologią LED – oryginalny i zachwycający efekt murowany. Obraz możemy “wtopić” w ścianę zastępując kilka płytek.

 

Klaudia Pierzchała

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany