W naszym domu pojawia się kolejny członek rodziny – trochę niesforny, czworonożny, ale zawsze skory do zabaw i przytulania. Jak zapewnić mu ciepły, spokojny i przytulny azyl?

Psy i koty są zwierzętami, które uwielbiają przebywać w gronie ludzi i jest to już normalnym zjawiskiem, że żyją z nami jako kolejni członkowie rodziny. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by miały swoje miejsce.

Zastanów się nad miejscem

Osobne legowisko dla zwierzaka to obopólna zaleta – zarówno dla właścicieli, którzy nie muszą wiecznie “wyganiać” psa ze swojego łóżka, czy sofy, jak i dla czworonogów, które dzięki swojemu własnemu kątowi czują się bezpieczniej. Zatem gdzie powinniśmy urządzić legowisko dla psa lub kota?

Po pierwsze: unikaj ciągów komunikacyjnych po to by sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Legowisko powinno znajdować się w spokojnym miejscu by zwierzak mógł odpocząć.

Po drugie: nie wybieraj miejsc pod kaloryferami, oknami, klimatyzacjami, czy obok drzwi – niby takie oczywiste, ale czasem można o tym zapomnieć.

Po trzecie: legowisko nie może być umieszczone w pobliżu głośników, telewizora, komputera – zwierzę też ma prawo do odpoczynku i nie może być narażone na ciągłe hałasy.

Zbyt odseparowane miejsce również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zwierzak dobrze czuje się w naszym towarzystwie i najlepiej by przebywał w zasięgu naszego wzroku. Najlepiej do urządzenia legowiska wykorzystać róg sypialni albo salonu – w tych pomieszczeniach zwykle spędzamy najwięcej czasu, więc i nasz czworonóg będzie tam czuł się dobrze. Ważne by w tym miejscu nie było zbyt chłodno i zbyt ciepło, a światło nie musiało się stale świecić.

Wygodne legowisko to podstawa

Wybór odpowiedniego posłania dla czworonoga to bardzo ważna sprawa, ponieważ wpływa to na jego spokojny i bezpieczny sen oraz odpoczynek. Legowisko powinno być solidne,  łatwe do utrzymania w czystości oraz wodoodporne. Ważną funkcję stanowi również materiał, który jest odporny na zadrapania pazurami. Nie zapominajmy, że posłanie musi być miękkie w dotyku i przede wszystkim – dopasowane do rozmiaru psa! Wypełnienie posłania również jest bardzo istotne. Jeśli posiadamy większego psiaka, jego legowisko jest narażone na odkształcenia, dlatego wybierajmy takie, które są wypełnione kulkami silikonowymi lub granulatem pianki poliuretanowej. Wypełnienie gwarantuje, że posłania są sprężyste i odporne na odkształcenia.

Pamiętajmy by legowisko regularnie czyścić, myć i wietrzyć. Podobnie jak w naszym łóżku, również w tym dla naszego zwierzaka, znajduje się mnóstwo bakterii, które mogą przyczyniać się do rozwoju różnych chorób!

Dbajmy o swoje czworonogi i zapewnijmy im w domu swój mały, przytulny kącik. Przecież każdy z nas lubi mieć miejsce tylko dla siebie 😉

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany