Przebywanie wśród zieleni, pachnących kwiatów i pięknie kwitnących roślin pozytywnie wpływa na większość z nas. Nie każdy jednak posiada swój własny ogród, czy nawet balkon, gdzie panują idealne warunki do sadzenia i cieszenia się jej widokiem. Spokojnie! To, że nie masz ogrodu, nie oznacza, że nie możesz cieszyć się różnymi gatunkami roślin w swoim domu.

Wręcz przeciwnie. Rośliny doniczkowe odgrywają niemałą rolę w każdym domu czy mieszkaniu. Stanowią nie tylko piękną dekorację, ale też ocieplają wnętrze. Niektóre gatunki oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, o których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy.

Do biura i sypialni

Dzisiejsze biura to przeważnie ogromne, plastikowo-szklane open space’y. Dobrze, by pracodawca zatroszczył się o tak mały, ale jakże ważny szczegół jakim są rośliny. Na pewno poprawi to komfort pracy, a dla każdego kto przesiaduje niemal cały dzień przy biurku, będzie to miły akcent, który doda nieco przytulności i stworzy przyjazną do pracy atmosferę. Dodatkowo rośliny doniczkowe pełnią w biurze jeszcze jedną, ważną funkcję – nawilżają powietrze, a to jest niesłychanie ważne dla naszego samopoczucia.

Do biura warto wybierać gatunki mniej wymagające, jak: fikusy, wrzosy, draceny, begonie czy kaktusy.

W sypialni najlepiej sprawdzą się takie gatunki, które w nocy uwalniają tlen (tak, istnieją właśnie takie!) należą do nich między innymi: skrzydłokwiat, aloes, orchidea czy drzewko szczęścia.

Ogród w słoiku

Hitem ostatnich miesięcy są mini ekosystemy, które aranżowane są w małych, szklanych naczyniach. Dzięki specjalnemu podłożu, nie potrzebują one zaawansowanej pielęgnacji, wystarczy regularne podlewanie i zraszanie oraz ustawianie słoja w półcieniu, tak, by rośliny znajdujące się wewnątrz nie miały zbyt ciepło. Twórcami  tego innowacyjnego projektu są polscy artyści z Warszawy. Greenbells – bo tak nazywają się rośliny zamknięte w miniaturowych szklarniach – są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu doskonale sprawdzą się również w małych pomieszczeniach.

 

Klaudia Pierzchała

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany