Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. Każdy z nas ma już w myślach wakacyjne wojaże i czasem zapomina o ważnej rzeczy: zabezpieczeniem swojego domu przed nieproszonymi gośćmi, czy awarią.

Wystarczy kilka prostych wskazówek, by dom, czy mieszkanie były bezpieczne podczas twojej nieobecności. Sprawdź, co należy zrobić przed każdym dłuższym i krótszym wyjazdem!

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Przede wszystkim sprawdź porządnie wszystkie okna i drzwi wejściowe. Włamywacze właśnie tędy mogą próbować wejść do twojego domu, zwłaszcza, jeśli jest to dom jednorodzinny bądź mieszkanie na parterze.

Kolejną rzeczą wartą wcześniejszego skontrolowania są zamki i wszelkie zabezpieczenia – alarmy, automatyczne zapalanie świateł, drzwi garażowe, furtki i bramy. Wszystko musi funkcjonować w 100%, wtedy będziemy mieli pewność, że pod naszą nieobecność złodzieje nie będą mieli szans na włamanie. Warto również zainwestować w certyfikowane drzwi antywłamaniowe oraz rolety zewnętrzne (dla właścicieli domów jednorodzinnych).

Pamiętaj o wyłączeniu prądu, wody i gazu!

Zazwyczaj nie myślimy o tym, że kiedy nie ma nas w domu, w każdym momencie może wydarzyć się awaria związana np. z elektrycznością czy wodociągami. W rzeczywistości wystarczy tylko sekunda, w której może dojść do spięcia, a to może skutkować zniszczeniem urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu – a co gorsza – nawet pożarem. Pamiętajmy zatem, by przed wyjazdem z domu wyłączyć wszystkie wtyczki z gniazdek, nie zapominając o tych antenowych czy z gniazdek telefonicznych. To samo tyczy się instalacji wodociągowej czy gazowej – powinniśmy zamknąć wszystkie główne zawory.

W przypadku instalacji c.w.u.
wyłączajmy urządzenia podgrzewające, by nie tracić niepotrzebnie energii cieplnej.
Przed wyjazdem warto również wykupić ubezpieczenie od kradzieży i włamań domowych. Wakacje to niestety czas, w którym takie nieprzyjemne sytuacje zdarzają się najczęściej.

Jeśli nie będzie nas w domu dłuższy czas, poprośmy kogoś z rodziny lub zaprzyjaźnionych sąsiadów, by od czasu do czasu weszli do domu, zapalili światło, czy wyjęli pocztę ze skrzynki. Dzięki temu potencjalni złodzieje nie zorientują się, że właścicieli nie ma w domu.

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany