Urządzanie pokoju dla dziecka jest niezwykle ważnym i trudnym zadaniem. Trzeba bowiem myśleć nie tylko o kolorach, ale i prawidłowym ustawieniu wszystkich mebli, tak by energia w nim panująca sprzyjała zarówno zabawie, nauce, jak i spokojnemu wypoczynkowi.

Co w takim wypadku mówi Feng Shui? Zapraszamy po garść porad związanych z urządzaniem pokoju dla najmłodszych.

Niech pokój rośnie razem z dzieckiem

Pokój dla niemowlęcia będzie nieco inny niż dla trzylatka. Jeśli przerażają cię ciągłe remonty, wcale nie musisz ich wykonywać, wystarczy prawidłowe ustawienie poszczególnych mebli, a dobra energia zawsze będzie sprzyjała twojemu maluszkowi.

Według chińskiej techniki feng shui, pokój dziecka powinien znajdować się w centrum domu – daje to poczucie bezpieczeństwa, jednak z drugiej strony warto by był oddalony od salonu oraz od tej strony domu od której znajduje się wyjście na ulicę. Dziecku do prawidłowego rozwoju i odpoczynku potrzebny jest spokój. W miejscu gdzie stoi łóżko maluszka, sufit powinien być prosty – bez belek i skosów. Mebel powinien być umiejscowiony przy ścianie, ale nie w sąsiedztwie łazienki, czy garderoby. Dziecko leżące w łóżeczku powinno mieć twarz skierowaną w kierunku drzwi.

Kolorystyka w pokoju dziecięcym powinna być łagodna, ale jednocześnie powinna również pobudzać dziecko do pracy twórczej. Dlatego warto łączyć pastelowe odcienie różnych odcieni np. błękitu, który rozwija kreatywność, ciekawość i ułatwia komunikację wraz z ciepłym beżem, który należy do kolorów ziemi i daje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i wycisza. Nie kierujmy się starodawnymi przekonaniami, że dziewczynka musi mieć pokój cały w różu, a chłopiec w odcieniach niebieskiego. Starajmy się myśleć nieszablonowo, a za razem uzupełniamy swoją wiedzę na temat znaczenia kolorów, to bardzo ważne!

Przybliż maluszka do natury

Przy urządzaniu jakiegokolwiek wnętrza, Feng Shui podkreśla jak ważna jest przynależność człowieka do natury. Dlatego również w pokoju dziecięcym zadbajmy, by jak najwięcej rzeczy było wykonane z naturalnego drewna, miękkiej w dotyku bawełny, rattanu czy wikliny. Na rynku coraz popularniejsze są drewniane zabawki dla dzieci w każdym wieku, nawet dla dla noworodków można znaleźć ekologiczne, drewniane gryzaki. Ściany ozdabiajmy rodzinnymi fotografiami, raczej unikajmy wielkich plakatów z różnymi motywami czy zwierzętami, które noworodka mogą tylko wystraszyć. Takie ozdoby zarezerwujmy dla nieco starszych dzieci. Dobrze jest również ustawić figurki lub małe maskotki zwierząt domowych, szczególnie wokół miejsca gdzie dziecko śpi.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno być łagodne, ale też nie za ciemne. Najlepiej jest rozmieścić kilka punktów oświetleniowych w poszczególnych strefach: w miejscu do przewijania i pielęgnacji, w kąciku zabaw i przy łóżeczku. Szczególnie przy przewijaku i łóżeczku dziecięcym sprawdzą się ozdobne lampki cotton balls, z których możemy tworzyć dowolne konfiguracje – rozwiesić na ramie łóżeczka, czy na boku komody. Dają one ciepłe i łagodne światło – idealne przy nocnym przewijaniu, czy śnie malucha.

Pamiętajmy również o zachowaniu porządku i czystości – bo nigdzie, jak właśnie w tym pokoju powinien być on utrzymywany na co dzień.

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany