Dziś kolejny artykuł z serii urządzania pomieszczeń techniką Feng Shui. Dowiemy się z niego między innymi: w jakim kierunku świata powinien być usytuowany salon, jakich kolorów używać, na jaki wystrój postawić. Zapraszamy!

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Zadbajmy więc, by był harmonijny, a dobra energia była tu na porządku dziennym.

Jakie usytuowanie jest najlepsze?

Według zasad Feng Shui najkorzystniejszym miejscem dla salonu jest południowo-wschodnia strona domu.  Dobra jest również strona południowa, zachodnia lub  południowo-zachodnia. Unikajmy jednak kierunku północnego przy aranżacji tego pomieszczenia. Salon powinien znajdować się w centrum domu, raczej z dala od sypialni i łazienki.

Barwy i nasycenie

Kolorystyka powinna być przede wszystkim spójna z temperamentem i życiem codziennym lokatorów. Trochę inaczej będzie wyglądał salon u 20-30 latków i u osób w średnim wieku. Filozofia Feng Shui zakłada, że najkorzystniejszymi barwami do salonu są m.in.: pomarańcz, żółć, czerwień i brąz. Są to kolory dość wyraziste i na pewno nie przypadną do gustu każdemu, jednakże można je wykorzystać np. w dodatkach bądź postawić na jedną ścianę w którymś z nich. Uważajcie na kolor biały. Według chińskiej tradycji jest on kolorem żałoby!

(Nie)zbędne dodatki

Jak we wszystkich pomieszczeniach urządzanych w kulcie Feng Shui, także w salonie nie może być miejsca na bibeloty i zbędne dodatki. Salon musi wyglądać spójnie i harmonijnie, tak, by swobodnie przepływała przez niego energia chi zapewniająca dobre samopoczucie i szczęście domowników. Meble, które będą służyły do siedzenia np. sofa, czy fotel zawsze powinny stać frontem do wejścia. Przed sofą można położyć mały, ozdobny dywanik i niski, najlepiej okrągły stolik kawowy.

Salon powinien być dobrze nasłoneczniony, ale nie można zapominać o sztucznym świetle, które jest równie istotne. Żyrandol będzie dobrym wyborem, dodatkowo można dobrać jeszcze lampy stojące np. przy sofie, czy fotelu. Ogień jest jednym z pięciu żywiołów, który według filozofii Feng Shui, powinien znaleźć się w różnych strefach w domu. W salonie może być to np. kominek, który doskonale uzupełni całą aranżację i doda wnętrzu przyjaznego, ciepłego charakteru.

 
Klaudia Pierzchała

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany