Styl retro zdecydowanie należy do tych z duszą. I choć niektórzy stwierdzą, że nie warto wracać do starych czasów, my jesteśmy odmiennego zdania – retro nie zawsze oznacza powrót do tego co było. To raczej umiejętne połączenie klasyki z nowoczesnością.

Jak zaaranżować salon w stylu vintage, by był on spójny z resztą pomieszczeń i nie wyglądał zbyt groteskowo?

Ponadczasowa elegancja

Niedawno na naszej stronie można było poczytać na temat nadawaniu drugiego życia starym przedmiotom, np. krzesłom (klik). I tak właśnie możemy rozpocząć przygodę ze zmienianiem salonu w stylu retro. Każdy z nas ma zapewne dostęp do takich perełek, wystarczy tylko wycieczka do piwnicy rodziców albo strychu u dziadków. Może nawet o tym nie wiemy, a miejsca te skrywają niejeden mebel, który idealnie wpasowałby się w klimat retro. Wystarczy je jedynie odnowić, przemalować, naprawić i dodatek vintage jak znalazł. Warto również odwiedzać takie miejsca jak pchle targi, bazarki staroci, gdzie takie meble można kupić za grosze.

Czemu jeszcze można nadać “nowe życie”? Wiekowej komodzie, szafie, kredensowi – odnawiając ich nawierzchnie, zmieniając gałki, uchwyty. Podniszczonej lampie na długiej nodze – wymieniając jej abażur, staremu dywanowi, który po wyczyszczeniu może zawisnąć na ścianie jako oryginalna ozdoba. Styl retro to również zachowanie dużego dystansu do wystroju wnętrza, nie bójmy się eksperymentować zarówno z fakturą, jak i kolorem.

Szaleństwo wzorów i kolorów

Vintage kocha zabawne akcenty, które mogą pojawiać się np. w postaci plakatów z motywami filmowymi z lat 50. czy 60 albo ciekawych figurek w oryginalnym designie. Aby pomieszczenie nie było zbyt “ciężkie” łączmy nowoczesność i klasykę. By uzyskać ciekawy retro klimat możemy np. minimalistyczną kanapę przykryć patchworkowym kocem w  geometryczne kształty.

Tkaniny, które będą grały pierwsze skrzypce, to bawełna, poliester, ale również len, flausz, a nawet aksamit. Oryginalne podejście do wystroju w stylu vintage jest jak najbardziej pożądane. Ważne, by zachować we wszystkim spójność.

 
Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany