Jak urządzić swoje mieszkanie by spełniało się nie tylko pod względem funkcjonalnym, a przy tym było również eleganckie i stylowe? Mamy na to sposób. Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim pozwoli cieszyć się atrakcyjnie urządzonym domem przy stosunkowo niskim budżecie.

Chłodna i surowa aura

 Styl skandynawski czerpie dużo z tego, co daje natura. Stąd chłodne, neutralne barwy, które nadają wnętrzu eleganckiego i minimalistycznego looku. Kolorystyka pomieszczeń utrzymuje się w bielach, beżach, kremach i szarościach, które nie tylko rozświetlają całe pomieszczenie, ale i optycznie je powiększają. Choć barwy ziemi idealnie wpisują się w stylistykę skandynawii, zdecydowanie nie należy obawiać się używania kolorów. Soczysta mięta w salonie czy pastelowy błękit na jednej ścianie w kuchni, dodadzą naszemu wnętrzu świeżości i wniosą nową energię. Pamiętajmy jednak, że kolory nie mogą zdominować całego pomieszczenia, dlatego wybierajmy te bardziej stonowane, najlepiej w połączeniu z bielą czy szarością. Podłoga w stylu skandynawskim często wykonana jest z surowego drewna w jasnych odcieniach i sprawia wrażenie niewykończonej.

Ciepło-zimno

Co zrobić, by wnętrze było bardziej przytulne? W oknach możemy zamontować rolety rzymskie wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej w jasnych kolorach. Dużą rolę spełnia również prawidłowo dobrane oświetlenie. Kryształowe żyrandole muszą ustąpić miejsca lampom o prostym designie i ciepłej barwie światła. Hitem ostatnich miesięcy są duże, celowo postarzane żarówki wieszane na stylowym kablu.

Im mniej… tym lepiej

Chłodne na pierwszy rzut oka wnętrze zdecydowanie ocieplą dodatki, które wykonane są z naturalnych materiałów jak: len, wiklina, wełna, szkło czy kamień. Meble w takim wnętrzu nie powinny rzucać się w oczy. Prostota i trwałość wykonania liczy się tu najbardziej. Dodatkowym plusem będzie możliwość wykorzystania jednego mebla w kilku różnych konfiguracjach. np. stolika kawowego, który jest wykonany z drewnianych skrzynek na owoce, który może w jednej chwili przeobrazić się w stylową szafkę z otwartymi półkami.

Styl dalekich fiordów jest już klasyką w urządzaniu wnętrz. To co odróżnia go od wielu innych stylów jest fakt, że nawet z małym budżetem możemy sobie na niego pozwolić.

Autor: Klaudia Pierzchała

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany