Duńczycy są najszczęśliwszym narodem świata. I nie jest to tylko pusty frazes, a fakt, który potwierdzają liczne statystyki, jak np. po raz wtóry zdobyte podium w World Happiness Report 2017. Czym jest dla nich hygge i dlaczego tak bardzo zmienia ich pogląd na życie ?

Hygge to filozofia, która narodziła się setki lat temu, jednak dopiero od niedawna przeżywa w Europie prawdziwe objawienie. Słowa nie da się bezpośrednio przetłumaczyć na język polski, jednak jest to pojęcie, które wyraża życie w pełnym komforcie i przyjemnej atmosferze. Hygge uczy cieszenia się z małych rzeczy i celebrowania każdego dnia.

Otul się kocem i..ciesz się szczęściem ?

Otóż, nie tylko o to chodzi. Faktycznie, hygge mówi, że otaczanie się przedmiotami pięknymi, przytulnymi sprawia, że czujemy się bezpiecznie i komfortowo, ale oczywiście to nie gwarantuje nam szczęścia w pełni. Duńczyk Meik Wiking, autor książki “Hygge. Klucz do szczęścia” pisze, że hygge to doświadczanie, a nie gromadzenie rzeczy. Powinniśmy doceniać każdy mały detal w swoim życiu i cieszyć się z drobnostek. Niestety wciąż istnieje takie przekonanie, że stawianie sobie coraz większych celów, przybliża nas do szczęścia. Według Wikinga dzieje się na odwrót – pędząc za coraz lepszymi efektami, po drodze gubimy szczęście do którego tak zaciekle dążymy.

Kolejnym ważnym aspektem poruszanym w książce jest porównywanie – do sąsiada, kolegi, przyjaciółki. Metoda hygge zakłada życie w harmonii i rezygnację z jakiejkolwiek rywalizacji.

Let’s hygge!

Stwórz w swoim domu odpowiedni nastrój. Wieczorami zapalaj zapachowe świece, otaczaj się przedmiotami, które ty i twoi domownicy lubicie najbardziej. Ciesz się z porannej, świeżo zaparzonej kawy, a kiedy leje deszcz, nie narzekaj – otul się ciepłym kocem i sięgnij po ulubioną książkę. Spraw, by chwile, które wydają się na pozór zwykłe, sprawiały ci ogromną radość i chwilę wytchnienia. Znajdź swoje hygge!

Klaudia Pierzchała

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany