Ostatnio bardzo popularnym nurtem przy urządzaniu wnętrz stała się renowacja starych mebli. Nadawanie drugiego życia rzeczom po naszych dziadkach jest trendem, który  na długo zagości w aranżacjach domów i mieszkań.

W tym wpisie skoncentrujemy się głównie na krzesłach, bo to one królują i podczas dużych, rodzinnych imprez i podczas kameralnego, niedzielnego śniadania. Krzesła mają być zarówno wygodne, jak i estetyczne. Co zatem zrobić żeby odnowić swój stary mebel i sprawić by wyglądał naprawdę oszałamiająco?

Po pierwsze: znajdź krzesło “z duszą”

Każdy ma na pewno do takiego dostęp. Pomyśl przez chwilę: może twoi dziadkowie trzymają stare meble na strychu o których już nikt nie pamięta? A może twoi rodzice przechowują jeszcze niektóre okazy z czasów PRL-u w piwnicy? Takie stare, podniszczone krzesła dzięki renowacji mogą wyglądać jak nowe, a samodzielna praca przy odnawianiu takiego mebla może przynieść niesamowicie dużo satysfakcji. Zatem? Jesteście gotowi?

Po drugie: zabieraj się do pracy!

To, od czego powinniśmy zacząć, to przede wszystkim wyczyszczenie krzesła ze wszystkich starych i spróchniałych pozostałości jak: gwoździe, pinezki i inne metalowe części. Jeśli krzesło posiada wyściółkę na siedzisku, również należy ją delikatnie zdemontować.

Następnym krokiem będzie usuwanie starej powłoki wosku i lakieru, którymi było pokryte krzesło. Można to wykonać przy pomocy szlifierki bądź papieru ściernego.

Przyszła kolej na wzmocnienie mebla. Jest to dość ważny krok, zważywszy na to, że krzesło już “swoje przeżyło”, a chcemy przecież żeby i u nas stało jak najdłużej. Co należy zrobić? Przede wszystkim należy je podkleić w newralgicznych punktach: przy oparciu, złączach nóg z siedziskiem oraz przy szczeblach. Dokonamy tego przy pomocy specjalistycznych klejów do drewna.

Ostatnim etapem, który mamy przed sobą jest wykańczanie krzesła. Na wyczyszczony mebel nakładamy wybrany przez nas wcześniej kolor bejcy bądź farby do drewna np. w kolorze białym. Krzesło może również pozostać w swoim naturalnym kolorze, jednak należy je przynajmniej zabezpieczyć przezroczystym woskiem lub lakierem.

Na samym końcu – jeśli wcześniej mebel posiadał tapicerowane siedzisko – przygotowujemy nową gąbkę, oczywiście wcześniej dociętą na wymiar danego siedziska. Na gąbkę nakładamy wybrany przez nas materiał, następnie zszywamy go od spodu przy pomocy zszywacza tapicerskiego. Tak przygotowaną gąbkę mocujemy do siedziska. Ewentualne przeszycia, czy niedoskonałości możemy zamaskować specjalnymi pinezkami tapicerskimi, które również stanowią dekorację.

Voila! Nareszcie możemy cieszyć się starym, ale z drugiej strony całkiem nowym, przez nas osobiście odnowionym krzesłem! 🙂

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany