Chyba już wszyscy z nas zetknęli się z tendencją eko, która pojawia się w produktach różnego rodzaju: spożywczych, kosmetycznych czy w branży odzieżowej. Przyszedł również czas na branżę wnętrzarską. Co takiego ma nam do zaoferowania?

Trend eko ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni uważają, że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto, a drudzy, że dzięki kupowaniu rzeczy eko jesteśmy bliżej natury i omijamy wszelkie przetworzone, robione masowo produkty. Tymczasem my chcemy dziś pokazać wam wady i zalety ekologicznych mebli!

Sama natura

Naturalne materiały wykorzystywane w domu dają niesamowity efekt ciepłego i przytulnego miejsca. Dodatkowo surowce te są bezpieczne dla zdrowia, dlatego można je wykorzystywać zarówno w pokoju niemowlęcia, jak i w salonie.

Bambus, len, rattan, drewno, bambus, wiklina – to tylko niektóre z tworzyw, które są w 100% naturalne. Co można z nich uzyskać? Niemal każdy mebel i dodatek do mieszkania. Designerzy prześcigają się w wykorzystywaniu tych naturalnych materiałów i tworzą niekiedy rzeczy codziennego użytku, które wyglądają jak małe dzieła sztuki. Któż z nas nie chciałby ręcznie tkanego lnianego dywanu, czy bambusowej leżanki do ogrodu?

Ekologiczne meble, to również te uzyskane dzięki recyklingowi. Okazuje się, że i w tej kategorii odnajdziemy perełki, którymi możemy ozdobić własne wnętrze, pomagając przy tym naturze. Takie meble niewątpliwie mają “duszę” i wprowadzają do domu nutkę designu. Ta lampa od szkockiego biura projektowego Blue Marmalade jest produktem całkowicie pochodzącym z odzysku, a po jego zużyciu, materiały nadają się do dalszego recyklingu. Prawda, że cudowny wynalazek? I ten nietuzinkowy design! W e-sklepie pufadesign.pl odnajdziecie wiele takich ekologicznych cudeniek, warto zajrzeć, a i ceny nie zwalają z nóg 😉

A co z wadami eco designu?

No właśnie, czy istnieją jakieś wady? To, co często przydarza się nie tylko przy kupnie mebli typowo ekologicznych, to naciąganie i oszukiwanie konsumentów, którzy pod przykrywką “100% naturalnych surowców” kupują w rzeczywistości artykuły, które zawierają sztuczne domieszki. To z kolei może doprowadzić do powstawania uczuleń i innych przykrych problemów, które są spowodowane szkodliwymi substancjami. Dlatego pod tym względem warto się mieć na baczności.

Niektórzy wymieniając wady ekologicznych mebli i dodatków, wskazują na ich wygórowaną cenę. Jednak według nas, są to meble o bardzo wysokiej trwałości i wytrzymałości, w które warto zainwestować, ponieważ sprawdzą się przez długie lata. No i ten niebanalny, a z drugiej strony pełny naturalnego wdzięku design. Jesteśmy zdecydowanie na tak!

 

Klaudia Pierzchała

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany