Pikowane meble kiedyś już miały swoje 5 minut, jednak teraz wracają do nas w wielkim stylu, bo w postaci dodatków do wnętrza. Okazuje się, że pasują zarówno do sypialni, salonu, jak i pokoju najmłodszych domowników.

Dodatki pikowane można wykonać samemu, ale można również skorzystać z usług specjalnych firm, które na co dzień zajmują się ich wykonywaniem. Jednak jeśli macie chwilę i choć odrobinę chęci, spróbujcie wyczarować coś własnymi rękami! W dalszej części tekstu podpowiemy jak.

Zrób to sama: pikowany zagłówek

Marzyłaś o pikowanym zagłówku w sypialni? Teraz możesz wykonać go sama! Sprawdź, w co musisz się zaopatrzyć:

  • płyta wiórowa/sklejka/OSB
  • watolina
  • ozdobna tkanina
  • guziki tapicerskie
  • taker
  • wkrętarka + wkręty

Płytę należy dociąć tak, by była ok. 10 cm szersza (z obu stron) niż szerokość twojego łóżka. Przypuśćmy, że łóżko jest szerokie na 180 cm, wtedy zagłówek powinien mieć ok. 200 cm. Wysokość płyty zależy od indywidualnych preferencji, aczkolwiek nie powinna być zbyt wysoka. Teraz zaznacz na płycie miejsce pikowań – tutaj wywiercamy niewielkie otwory, przez które będą przewlekane guziki tapicerskie. Następnym krokiem będzie docięcie watoliny, jeśli zależy ci na mięsistym, grubym wezgłowiu, zrób to ze sporym zapasem. Zbyt dużą ilość materiału można zawsze naciągnąć i podpiąć z tyłu płyty.

Kolej na tkaninę: ten krok jest dosyć istotny, ponieważ od prawidłowego przymocowania zależy efekt końcowy! Wybierając materiał do zagłówka pamiętaj, by pasował do łóżka oraz – co najważniejsze – do reszty sypialni. Najbezpieczniej jest wybierać materiały jednokolorowe, mogą być matowe lub połyskujące. Tkaninę można dociąc podwójnie, aby dobrze zakryć watolinę, a zapas podłożyć z tyłu płyty. Pikowanie uzyskamy dzięki specjalnym guzikom tapicerskim, które przewlekamy dłuższym sznurkiem. Musi on przejść przez wszystkie warstwy wezgłowia i wyjść w wywierconych wcześniej otworach. Na końcu sznurek naciągamy i przy pomocy takera, mocujemy końcówkę. I tak robimy z każdym kolejnym guzikiem. Aby ułatwić sobie pracę, postawmy zagłówek na jakiejś wyższej powierzchni, żeby bez problemu można było przewlec guziki przez wszystkie warstwy. Końcówki materiału naciągamy i mocujemy z tyłu przy pomocy zszywek. Tył wezgłowia można przykryć warstwą materiału, by zasłonić niedoróbki.

Gotowy zagłówek należy przymocować do ściany przy pomocy specjalnych szyn mocujących bądź – jeśli ktoś woli taką opcję – do ramy swojego łóżka.

Powodzenia!

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany