Japonia słynie nie tylko ze wspaniałych sztuk walki, origami, czy sushi. Okazuje się również być
krajem, który dużą uwagę przywiązuje do aranżacji wnętrz, w których musi panować ład i harmonia.

Miłość i uszanowanie do natury – właśnie tym kierują się Japończycy przy urządzaniu swoich minimalistycznych, a wręcz prostych wnętrz. Patrząc na ich salony, czy łazienki, ma się wrażenie, że czas na chwile się zatrzymał, a natura sama zapukała do ich drzwi i rozgościła się we wszystkich kątach.

Ying&Yang

Paleta barw w stylu japońskim, to przede wszystkim kolorystyka naturalna, barwy ziemi: biele, beże, brązy. Często wykorzystywany jest również kolor czarny, by nadać pomieszczeniom równowagi i zbalansować dość mdłą, naturalną kolorystykę. Kiedy chcemy użyć jakiegoś żywego koloru np. fioletu,  nie możemy z nim przesadzić, a pod żadnym pozorem łączyć z innymi intensywnymi barwami.

Wnętrza japońskie, to wszechobecny minimalizm. Meble są niskie, a dodatki znikome. Na ścianach nie należy zawieszać zbyt wielu ozdób, które w większej ilości zburzyły by harmonię. Wystarczy jeden obraz lub rycina w prostej ramie.

Naturalne wykończenie

Japończycy cenią dary natury i niemal wszystko w ich domach wykonane jest z naturalnych materiałów. Przede wszystkim wykorzystują różne rodzaje drewna jak np. klon, cyprys czy czerwona sosna. Dużo dodatków wykonywanych jest również z bambusa i trawy morskiej. W aranżacjach wnętrz w stylu japońskim, można spotkać również wiklinowe meble i podłogi wykonane z kamienia. Dużą rolę przywiązuje się również do roślinności, której nie musi być dużo, ale niewątpliwie w każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się na nią miejsce. Tutaj można postawić na tradycyjne drzewko bonsai lub pojedyncze gałązki bambusa, które też doskonale sprawdzą się w łazience. Kropką nad “i” będzie tradycyjny, japoński parawan wykonany z drewna i delikatnej, przepuszczającej naturalne światło ryżowej fizeliny, ustawiony np. w sypialni.

 

Klaudia Pierzchała

 

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany