Przyczyn nieestetycznie wyglądających sińców pod oczami może być wiele. I nie musi być to, niestety, tylko efekt niewyspania!

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i kiedy “nie odpocznie” wyraźnie daje nam o tym znać. Efekt opuchlizny to sprawka zbierającej się pod tkankami limfy. Kiedy jednak borykasz się z permanentnymi workami pod oczami koniecznie poradź się lekarza, bo może być to sygnał choroby.

Kiedy do lekarza?

Każda z nas chce wyglądać pięknie i nie jest to żaden news. Wiemy jak skutecznie przykryć sińce makijażem, wystarczy bowiem odpowiednio dobrany, jaśniejszy podkład i korektor. Jednak, czy nie zapaliła ci się czerwona lampka kiedy maskujesz je codziennie od dłuższego czasu? Owszem, może być to kwestia genetyki, może być to efekt zwykłego niedosypiania, ale może być to również rezultat złej diety, spożywania zbyt dużej ilości soli, palenia papierosów i nadmiernego spożywania alkoholu. To prowadzi również do odwodnienia organizmu, czego przyczyną mogą być podkrążone oczy. Pamiętajmy zatem o uzupełnianiu wody, zwłaszcza latem!

Sińce pod oczami mogą być również objawem alergii – w okresie największego pylenia roślin (wiosna-lato) jednym z silnie doskwierających objawów są piekące i swędzące oczy.  Zatem jeśli zauważymy u siebie taki objaw, najlepiej udać się do alergologa. Odpowiednio zdiagnozowana alergia może pomóc zwalczać objawy swędzących oczu!

Przyczynami pojawiających się nagle worków pod oczami mogą być również choroby nerek, problemy z tarczycą, cukrzyca lub anemia. Oczywiście może być to jeden z objawów wyżej wymienionych schorzeń. Warto obserwować swoje ciało, bo oprócz cieni pod oczami, może nam wysyłać inne sygnały związane z powyższymi chorobami, jak np. wzmożone pragnienie i spadek wagi przy cukrzycy.

Jak je zwalczać?

Te, które są wynikiem chorób, trzeba zwalczać pod ścisłym nadzorem lekarza, który znajdzie dla nas odpowiednią kurację, dzięki której sińce mogą zniknąć. Natomiast domowych sposobów na pozbycie się sińców jest wiele. Przede wszystkim chłodź miejsce pod oczami odpowiednimi kompresami np. owiniętymi w bawełnianą ściereczkę kostkami lodu lub plastrami zmrożonego ogórka. Opuchnięte miejsca można również masować kolistymi ruchami przy pomocy kostek lodu – przyniesie to natychmiastową ulgę zmęczonym oczom. Dobrym sposobem są również kompresy z herbaty. Lekko ciepłe torebki przykładamy do oczu i wytrzymujemy ok. 20 min. Zawarta w herbacie kofeina redukuje obrzęk i zwęża naczynia krwionośne. Zamiast herbaty można wykorzystać torebki ze świetlikiem.

Jeśli chcecie działać bardziej dogłębnie, postawcie na kosmetyki z dodatkiem kofeiny, miłorzębu japońskiego, czy arniki oraz na kremy z zawartością witaminy C i K. Preparaty do okolic oczu warto przechowywać w lodówce.

 

Klaudia Pierzchała

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany