Jak często macie problemy z wypadającymi włosami? Zaobserwowałyście u siebie niepokojące zmiany na skórze głowy, ale nie macie pojęcia, dokąd udać się z twoim problemem? Polecamy zamówić wizytę u trychologa – specjalisty, który profesjonalnie zajmie się naszym problemem. Ta wąska dziedzina mieszcząca się między fryzjerstwem a dermatologią ogranicza się jedynie do głowy i – mimo, że nie jest jeszcze tak popularna w Polsce jak zagranicą – to jednak warto dowiedzieć się o niej więcej.

Do jego zadań należą diagnoza i leczenie, czyli m.in. analizowanie stanów chorobowych skóry głowy (leczenie atopowego zapalenia, wykrywanie przyczyn łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry czy łuszczycy), badanie cebulek włosowych oraz utraty owłosienia. Ustala też sposób pielęgnacji.

Kiedy odwiedzić trychologa?

Najlepszym moment na wizytę jest wtedy, gdy zaobserwujemy wszystkie powyższe objawy, czyli nadmiernie łuszczący się naskórek, świąd lub suchość czy wydzielina pod paznokciami, kiedy zaczynamy się drapać. Alarmującą zmianą powinny być też krostki, które nie znikają oraz zbyt obficie wypadające włosy znalezione na poduszce czy szczotce po wyczesaniu.

Badanie u trychologa poprzedzone szerokim wywiadem oraz analizą badań krwi jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, gdyż włosy czy skórę ogląda się pod dużym powiększeniem. Ważne, aby, aby specjalista współpracował z innymi lekarzami: ginekologiem, dermatologiem czy endokrynologiem. Na poszczególne schorzenia trzeba patrzeć holistycznie i nie bagatelizować ich przyczyn.

Zatem, jeśli dostrzeżecie u siebie problemy, udajcie się do specjalisty, a nie eksperymentujcie z domowymi sposobami leczenia, gdyż może to przynieść niepożądane skutki.

Sylwia Cegieła

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany