Na kontynencie afrykańskim ceni się niezwykle zmysłową pielęgnację na bazie aromatów. Kobiety często używają olejku arganowego. Chętnie kąpią się w hammamie. Cały czas mają na głowie chustę, co chroni dość skutecznie ich włosy oraz skórę przed szkodliwym działaniem tamtejszego słońca. Jak się okazuje, to jedyna idealna recepta na zachowanie młodego wyglądu w tym trudnym klimacie.

Olej arganowy – sekret młodości

Pochodzi z Maroka, gdzie odbywa się jego ręczne tłoczenie. Robią to Berberowie – rdzenni mieszkańcy kraju. Ze względu na swoją profesję, nawet gdy są już w dość zaawansowanym wieku, mają niezwykle gładkie dłonie. Arabki nacierają nim całe ciało łącznie z twarzą. Doceniają bardzo jego właściwości odmładzające. Sama substancja ma w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, która jest bardzo silnym oksydantem. Wystarczy więc kropla, aby usunąć szkodliwe skutki słońca oraz wiatru z twarzy. To jednak nie wszystko jego dobroczynne właściwości. Oprócz tego, że łagodzi negatywne działania wynikającej z tamtejszego klimatu, niemal regeneruje zmarszczki, wspomaga leczenie łuszczycy, egzemy, a także trądziku. Ujędrnia też skórę i sprawia, że blizny czy rozstępy stają się mniej widoczne. Zaś włosy nim natłuszczone i umyte po kilku godzinach stają się sprężyste oraz pełne blasku. Wzmacnia również cebulki, tak więc każda kobieta cieszy się zawsze piękną fryzurą.

Hammam – kąpiel pielęgnacyjna

Rytuał obmycia ciała mieszkanki Afryki Północnej dokonują przynajmniej raz w tygodniu. Najpierw jednak idą do łaźni parowej, gdzie dokładnie oczyszczają skórę. Detoksykację wspomaga unoszący się aromat olejków, które dodatkowo inhalują i wprowadzają zmysłowy nastrój. Po tym obrzędzie następuje zimny prysznic poprawiający jędrność oraz krążenie. Szoruje się całą powierzchnię ciała lnianą rękawicą, a następnie wciera pastę z oliwek. Ten ostatni silnie złuszcza, usuwając bakterie oraz nawilżając. Następnie kobieta nakłada wspomniany już olejek argonowy i znów cieszy się gładką, świeżą skórą. Prawda, że proste?

Nic tak nie poprawia samopoczucia jak woń unoszących się zapachów, które jednocześnie poprawiają nasz komfort i stan naszego ciała. Dbajmy zatem o siebie, biorąc przykład z arabskich piękności.

Sylwia Cegieła

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany