Ostatnio w Polsce powstało wiele nietypowych zawodów, o których nikt do tej pory nie słyszał. Jednym z nich jest saunamistrz. Zapraszam zatem na dzisiejszą rozmowę z Sylwią Kamińską-Konkol prowadzącą serwis internetowy wsaunie.pl.

Sylwia Cegieła: Jesteś saunamistrzynią, jedną z bardziej znanych kobiet w środowisku bywalców saun. Z czym wiąże się praca saunamistrza?

Sylwia Kamińska-Konkol: W dużym uproszczeniu, saunamistrz to osoba dbająca o prawidłowy, zdrowy i komfortowy przebieg seansu w saunie. Saunamistrz przeprowadza rytuały saunowe, podczas których za pomocą ręczników, wachlarzy lub innych atrybutów rozprowadza gorące powietrze w saunie, aby odpowiednio dogrzać saunujacych. Rytuałom takim towarzyszyć mogą odpowiednio dobrane aromaty, nastrojowa muzyka, a często również artystyczna choreografia. Wszystko po to, aby uczynić z saunowania ekskluzywny zabieg terapeutyczny, a zarazem relaksujące, wielozmysłowe doznanie.

S.C.: Kilka dni temu obchodziliśmy Polski Dzien Sauny, podczas którego w wielu saunariach promowano zasady poprawnego saunowania. Czym są te zasady?

S.K.-K.: Wielu gości saunariów nie jest świadomych tego, że – choć sauna może być doskonałą formą wypoczynku i antidotum na wiele dolegliwości – to jest w stanie również zaszkodzić. Istnieje szereg reguł, których przestrzeganie da nam gwarancję, że pobyt w saunie stanie się dla nas zdrowy oraz bezpieczny. Zdecydowanie największą bolączką pod tym względem to brak świadomości obowiązujących zasad higienicznych i kultury osobistej.

S.C.: Sauna to sposób na terapię wielu dolegliwości. W czym sauna może być pomocna dla naszego zdrowia?

S.K.-K.: Przede wszystkim, sauna hartuje organizm. Potwierdzono, że osoby regularnie saunujace są bardziej odporne na infekcje. Przegrzewanie organizmu w saunie stymuluje nasz układ immunologiczny. Za pośrednictwem seansów saunowych leczyć można wiele dolegliwości i schorzeń. Warto jednak pamiętać, że – nim podejmiemy decyzję o takiej terapii – należy zaciągnąć porady lekarza.

S.C.: Pobyt w saunie może stać się również zabiegiem kosmetycznym. Czy sauna może sprawiła, ze będziemy piękniejsze?

S.K.-K.: Sauna działa odmładzająca na nasze ciało. Zabiegi upiększające mające miejsce w saunach rzymskich czy tureckich znane są już od starożytności. Obecnie z pomocą przychodzą nam kosmetyki dedykowane do użytku w saunie. Do dyspozycji mamy szeroki wybór peelingów i maseczek na ciało, jak również specyfiki wspomagające kondycję i wygląd naszych włosów. Wiele ośrodków saunowych oferuje sprzedaż tych kosmetyków. Jednak możemy niektóre przygotować same w warunkach domowych. Nie bez znaczenia są również zabiegi takie jak masaże czy okładanie witkami.

S.C.: Oprócz pracy zawodowej, dużo czasu poświęcasz publicystyce branżowej. Prowadzisz serwis internetowy www.wsaunie.pl, wydajesz czasopismo saunowe. Jakie treści tutaj znajdziemy?

S.K.-K.: Mój portal powstał z potrzeby upowszechnienia wiedzy o poprawnym i zdrowym saunowaniu oraz upowszechnienia saunowania jako metody łączącej rekreację, terapię i wypoczynek. Jako medium kierowane do kobiecego odbiorcy znajdziemy tam treści związane z „kobiecą stroną saunowania”. Z biegiem czasu, wokół portalu zgromadziła się społeczność saunowiczów i saunamistrzów. Do współpracy redakcyjnej pozyskałam wspaniałych ludzi, znawców i pasjonatów saunowania. Jednocześnie, zakres poruszanej tematyki znacząco się rozszerzył. Naturalną koleją rzeczy było rozpoczęcie wydawania czasopisma, które w znaczącej mierze zawiera najciekawsze treści pojawiające się pierwotnie na portalu.

S.C.: Angażujesz się w ruch obrony praw pracowników saunariów. Jakie motywacje tobą kierują?

S.K.-K.: Praca saunamistrza to trudny i wymagający zawód. Praktycznie nikt dotychczas nie określił zasad ani warunków pracy obsługi saunariów. Sytuacja taka powoduje często, że osoby te są zmuszone do pracy w warunkach uciążliwych czy wręcz niebezpiecznych dla zdrowia.  Kilka dni temu zapadła decyzja o utworzeniu Polskiego Klubu Saunowego. Ma to być inicjatywa nagłaśniająca tematykę pracy w saunie, a również sposobność do wzajemnej pomocy i wsparcia w rozwoju zawodowym pracowników tej branży.

S.C.: Serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w przecieraniu kolejnych szlaków w saunowaniu.

Rozmawiała: Sylwia Cegieła

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany