Masz tendencje do wiecznego porównywania się z innymi i uważasz, a wręcz jesteś tego pewna, że osoba obok jest szczęśliwsza od ciebie. Wiecznie licytujesz się z innymi na liczbę tragedii, jakie cię spotkały. Nigdy nie bywasz z siebie zadowolona. Powiedz sobie STOP i zacznij żyć inaczej. Jeśli nie chcesz już przeżywać tych wszystkich koszmarów związanych z wiecznym brakiem czegokolwiek, pomyśl, jak to zmienić. Lubienie siebie się opłaca. Oto sześć prostych zasad, dzięki, którym zaakceptujesz własną osobę.

Przestań narzekać!

Zamiast kolejnego odcinka z serii „jak mi jest źle”, zrób sobie spis pozytywnych aspektów sytuacji, w której się znalazłaś. Naucz się zdobyte doświadczenia wykorzystywać na swoją korzyść. Poszukaj wyjścia, zamiast stawiać sobie bariery. Nie zatruwaj myśli negatywnymi osądami. Każdemu zdarza się słabszy dzień.

Nie myśl o dniu następnym

Aby móc w pełni cieszyć się życiem, nie możesz myśleć o tym, co będzie za 5 minut, za godzinę czy jutro. Zapomnij o praniu czy trudnej rozmowie z szefem. Zamiast tego, skup się na spotkaniu z przyjaciółką. Ciesz się tą chwilą. Myśl tylko o tym, co jest tu i teraz. Wtedy poczujesz się ze sobą dobrze. Celebruj każdy moment, ponieważ tylko on się teraz liczy. Zapomnij na chwilę o codziennych kłopotach i obowiązkach. Nigdy od nich nie uciekniesz, ale daj sobie chwilę wytchnienia i doceniaj chwile.

Nie bądź zazdrosna

Pamiętaj, że każdy człowiek to indywiduum. Jedyne i niepowtarzalne istnienie. Nie rozpamiętuj za dużo o innych i o sobie w kontekście swoich znajomych. Myśli, że ktoś ma ciekawszą od twojej pracę albo ładniejszy dom albo że ktoś wygląda lepiej od ciebie, nie przyniosą ci pożytku. Nabawisz się tylko frustracji. Przecież nie wiesz, jak wygląda życie tych ludzi. Przemyśl swoje zachowanie i zastanów się, czy faktycznie chciałabyś być na ich miejscu. Może się przecież okazać, że mają zmartwienia, których ty wolałabyś uniknąć.

Nie czekaj

To nic nie da. Marnujesz życie na coś, czego możesz nigdy nie otrzymać. Jeśli martwi cię, że nie masz z kim jechać na wakacje, to dołącz do grupy turystów. Tam z pewnością znajdzie się ktoś interesujący, z którym warto porozmawiać lub spędzić wspólnie czas. Wymarzona praca też nie znajdzie się sama. Lepiej jej poszukaj na własną rękę. Z pewnością w końcu się uda.

Pomyśl o własnych potrzebach

Musisz w tym całym zabieganiu znaleźć chociaż chwilę tylko dla siebie. Czasem warto jest zastanowić się, czego tak naprawdę się potrzebuje i czy na pewno trzeba martwić się wszystkim. Może lepiej będzie zrobić sobie bilans i dokonać selekcji – oddzielić sprawy ważne od tych mniej istotnych. Wtedy okaże się, czego chcesz i czy cała reszta rzeczy warta jest twoich trosk.

Pozbądź się toksycznych ludzi

Jeśli czujesz, że przebywanie z pewnymi ludźmi jest dla ciebie trujące – unikaj ich. Nie otaczaj się tymi, którzy źle ci życzą. Nie schlebiaj innym tylko po to, aby się z tobą spotykali. Nie są ciebie warci. Nie bądź dla nich tylko obiektem do wykorzystywania.

Powyższe reguły, jeśli tylko wcielisz je w swoje życie, sprawią, że wreszcie pokochasz samą siebie. Głowa do góry i nie daj się swoim własnym demonom.

Sylwia Cegieła

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany