Często odczuwasz delikatne swędzenie w okolicy ust albo piasek pod powiekami, a do tego dochodzi ból podczas otwierania ust. Już pewnie sobie wyobrażasz koszmar związany z próbą zwalczenia tych dolegliwości wywołanych przez wirusy czy bakterie wywołujące zajady, opryszczkę albo jęczmień. Z pomocą jednak przychodzą wtedy składniki naturalne znalezione w twojej kuchni. Produkty takie jak: cebula, czosnek, kolendra i rumianek to najskuteczniejsza broń z uporczywie powracającymi dolegliwościami. Musisz też pamiętać, aby w diecie nie zabrakło witamin z grupy B i C oraz żelaza i cynku.

Opryszczka

Najczęściej pojawia się, gdy masz osłabiony organizm (np. przez miesiączką) albo ciało uległo przegrzaniu, a potem zostało schłodzone – jak to bywa podczas wizyt na słonecznej plaży. Powstaje również, gdy spożywasz za dużo orzechów, czekolady czy płatków owsianych, ponieważ zawierają one w sobie szkodliwą argininę. Domowym sposobem zwalczania tej przykrej przypadłości jest więc smarowanie zainfekowanego miejsca wyciśniętym sokiem z czosnku, cytryny lub naparem z kolendry.

Jęczmień

Na bolesną krostę na powiece zadziałaj ciepłym naparem z rumianku lub ogrzewaj jęczmień ciepłą łyżeczką. Proces powtarzaj możliwie jak najczęściej. Dobrym sposobem jest również pocieranie złotą obrączką. Z pewnością ulży.

Zajady 

Nieestetyczne często krwawiące ranki w kącikach ust występują przy niedoborze żelaza oraz witamin z grupy B i C. Dlatego pamiętaj, aby nie zabrakło ich w twojej diecie np. w postaci grubej kaszy, natki pietruszki – bogatej również w żelazo czy cytryny. Możesz też przykładać sobie domiejscowo nawilżoną aspirynę czy witaminę B. Smaruj koniecznie zajady miodem. Powinno pomóc złagodzić dolegliwości.

Każdą dolegliwość można zwalczyć. Trzeba tylko wiedzie, jakich produktów użyć i co zrobić, aby zminimalizować ich nieprzyjemne skutki. Życzymy powodzenia.

Sylwia Cegieła

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany